NEAR EAST BANK RİSK YÖNETİMİ KONUSUNDA MÜŞTERİLERİNE EN İYİ HİZMETİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

Kategori: Haberler -> Near East Bank Haber | Yayın tarihi: 2019-07-24 09:05:05 | Güncellenme tarihi: 2019-07-25 08:11:39


NEAR EAST BANK RİSK YÖNETİMİ KONUSUNDA MÜŞTERİLERİNE EN İYİ HİZMETİ VERMEYE DEVAM EDİYOR


NEAR EAST BANK RİSK YÖNETİMİ KONUSUNDA MÜŞTERİLERİNE EN İYİ HİZMETİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

KKTC’nin en değerli banka markalarından biri olan Near East Bank, 15 şubeden oluşan güçlü ve yaygın dağtım kanalları ile müşterilerin finansal ihtiyaçlarna pratik, etkin ve modern çözümler üreten ve her yıl kendini geliştirerek piyasa riskini yakından takip edip, piyasa riskini düzenli olarak ölçmekte ve etkin bir şekilde yönetmektedir.

Near East Bank piyasada yaşanan tüm gelişmeleri titizlikle takip etmekte, irdemekte ve risklerin yönetimi ile güncel stratejiler belirterek, Aktif-Pasif Komite aracılığı ile eylem planları oluşturulmaktadır. Near East Bank ilerleyen dönemlerde de risklerin etkin biçimde ölçümünü ve yönetimini sağlayarak piyasadaki değişikliklerden doğan risklerin ve fırsatların farkındalığıyla müşterilerine ve paydaşlarına yardımcı olarak risklerini minimize edici şekilde hizmet vermeye devam edecektir.

2017 ve 2018 yılında yaşanılan finansal krizin neticesinde kurlar ve faizlerde artışlar ve dalgalanmalar yaşanmıştı. Bu bağlamda, sepet kur 2 yıllık zaman zarfında %59,26 oranında artış gösterirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizi %8’den %24’e yükselmiştir. Bilindiği üzere KKTC’de birçok bankanın faiz politikasının aksine Near East Bank piyasadan kaynaklanan faiz risklerinden mevcut kredi müşterilerini koruyarak, faize dayalı ek borç maliyeti yansıtmamış ve bu zorlu dönemlerde müşterilerinin yanında yer alarak paydaşlarına mali ve manevi destek sağlamıştır.

2019 finansal yılının ikinci yarısında sonra TL faizlerinin düşmesi için gerek dış faktörler, gerekse iç faktörlerde önemli değişiklikler yaşanıyor. Küresel bazda ABD’nin ekonomik büyüme endişeleri ile Dolar faizlerinin düşme trendi söz konusu oldu. Amerikan Merkez Bankası (FED) indirim yönünde yoğun sinyaller vererek ABD Başkanı Sn. Trump’ın mali politikasına uyumlu bir tavır içerisine girerek önümüzdeki ay içinde 25 ya da 50 baz puan indirim beklentisine girmiş bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası zaten negative faiz uygulamalarına devam ediyor. ABD düşük faizlerle piyasalardaki paza arzını artırarak yatırımların desteklenmesini ve ekonominin büyümesini ümit ediyor. Küresel faizlerin tekrardan azalma trendine girmesi ise TL faizlerinin düşmesini destekler nitelikte. Zira, Dolar para arzı artacağı için dolardaki muhtemel değer kaybı ve artacak olan risk iştahıyla daha yüksel faizli Türk varlıklarına yatırımların yapılması son derece muhtemel. Bu da Türkiye’de doların faiz artırımlarından sonra dövize karşı artan talebin azalmasını sağlayacaktır.

Türkiye’de, yaşanan finansal krizin ardından ekonomideki dengeleme süreci dönemindeki iç faktörler de faiz indirimlerini destekler boyuta ulaşmış durumda. Keza, 2018 sonrası % 25 bandına tırmanan enflasyon haziran ayı itibari ile % 15, 72’lere geriledi. Politika faizinin % 24 olarak sabit tutulması şu anda % 8, 28’lik bir reel faiz kazancı sağlıyor. Küresel faizlerin de azalma trendine girmesi ile birlikte bu marjın daraltılarak faiz oranlarının enflasyonun daha üst seviyelerine doğru azaltılmasını ağustos ayındaki TC Merkez Bankası Para Politikası Toplantısında görmeniz mümkündür. Türkiye’de TL mevduatlarına verilen ağırlıklı ortalama faiz %23, 90 seviyesinde politika faizine çok yakın seyrediyor. Politika faizinin düşmesiyle birlikte kredi ve mevduat faizleri de benzer oranlarda inmeye başlayacaktır. 

Near East Bank yüksek likidite, özkaynakları ile KKTC’de en yüksek büyüme potansiyeline sahip bankaların başında geldiğini dile getiren Near East Bank Risk Yönetim Müdürü Ertuğrul Buğrahan, Near East Bank’ın güçlü sermaye tabanı, etkin risk yönetimi ve kaliteli aktif yapısıyla 2020 yılına karlılık ve büyümeyle gimeyi planlamakta olduğunu söyledi.