NEAR EAST BANK İLE NEAR EAST TECHNOLOGY’NİN ORTAK ÇALIŞMASIYLA ORTAYA ÇIKAN BAŞARI HİKAYESİ DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRDİ

Kategori: Haberler -> Near East Bank Haber | Yayın tarihi: 2018-10-04 08:49:15 |


NEAR EAST BANK İLE NEAR EAST TECHNOLOGY’NİN ORTAK ÇALIŞMASIYLA ORTAYA ÇIKAN BAŞARI HİKAYESİ DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRDİ

NEAR EAST BANK İLE NEAR EAST TECHNOLOGY’NİN ORTAK ÇALIŞMASIYLA ORTAYA ÇIKAN BAŞARI HİKAYESİ DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRDİ

Near East Grup bünyesinde olan Near East Technology’nin Near East Bank için geliştirdiği IBM BPM süreç sistemi sayesinde artık,  Near East Bank müşterileri kredi başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için bir aydan fazla bir süre beklemeyecek.

Kuzey Kıbrıs’ın önde gelen bankalarından biri olan Near East Bank, teknolojiye ve insana yaptığı yatırım ile geçtiğimiz yıllar içerisinde Near East Bank’ın büyüme felsefesinin odak noktasını oluşturmuştur. Teknoloji ve inovasyon alanında büyük emek vererek üzerinde titizlikle çalıştığı IBM BPM ürünü kullanarak banka içi süreç sistemini geliştirip, özellikle kredi süreçlerinin daha hızlı ilerlemesi ve tamamen kağıtsız ortamın oluşmasıyla operasyonel yükün de büyük ölçüde azalmasını sağlamıştır.  Bu özellik şube personelinin tamamen müşterilere mükemmel hizmet sunulmasına ve yeni iş üretilmesine odaklanmak olarak tanımlanabilir.

Geliştirilen IBM BPM süreç sistemi ile piyasada faiz oranları değiştiğinde iş süreçleri oluşturmak ve bu süreçleri değiştirmek için Near East Bank personeli artık zamanharcamadan sistem üzerinden tüm değişiklikleri onay mekanizmalarıyla hızlıca devreye alabilmektedir. BPM süreç yönetiminde süreçlerin operasyonel olarak kural mekanizmalarına göre ilerlemesi için kullanılan yazılım ile şube yöneticilerinin daha hızlı, daha doğru karar almasına yardımcı olacaktır. Buna bağlı olarak, Near East    Bank müşterileri, kredi başvurularının durumunu bir ay veya daha uzun bir süre beklemek yerine geliştirilen sistem ile bir veya iki gün içerisinde öğrenebileceklerdir.

Geliştirilen iş süreçlerinin banka işleyişine hız kazandırması, verimliliği artırması ve en önemlisi müşteri memnuniyetini artırmasıyla ilgili teknolojik ilerleme kendi ürünü    olan IBM firmasının da dikkatini çekmiş olup başarı hikayesini kendi sitelerinde yer verdiler.

 https://www.ibm.com/blogs/cloud-computing/2018/09/13/near-east-bank-bpm/

Near East Bank’ın son yıllarda gerçekleştirdiği dönüşümün temelinde teknoloji olduğunu ifade eden Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap,                “Near East Bank, teknolojiyi bir maliyet unsuru olarak değil, bir fırsat olarak, yeni gelir akışları oluşturmanın bir yolu olarak görüyor. Teknoloji kullanma şeklimiz, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamamızda rakiplerimizin önüne geçmemizi sağlıyor. IBM BPM süreç sistemi de bunların merkezinde bulunmaktadır.” dedi.