Near East Bank olarak, personel seçimlerinde İnsan İlişkileri güçlü, aidiyet duygusu olan kişiler bizim için önemlidir.

Kategori: Duyurular -> İnsan Kaynakları Duyurular | Yayın tarihi: 2018-05-25 08:40:46 | Güncellenme tarihi: 2018-07-04 12:24:11


Near East Bank olarak, personel seçimlerinde İnsan İlişkileri güçlü, aidiyet duygusu olan kişiler bizim için önemlidir.

“Near East Bank olarak, personel seçimlerinde insan ilişkileri güçlü, aidiyet duygusu olan kişiler bizim için önemlidir.”

Şirketlerde İnsan Kaynakları’nın Önemi Nedir?

 İnsan kaynakları kurum kültürünü oluşturan, geliştiren en önemli yapılardan birisidir. Şirketlerin başarısındaki en etken faktör, İnsan faktörüdür bu nedenle, insan faktörünü dikkate almayan, önemsemeyen işletmelerde başarı mümkün değildir.

 İnsan Kaynakları Uygulamaları, çalışana verilen değeri ve önemi göstermekte olup, çalışan verimliliğini artırarak, şirket verimliliğin artmasında ve yüksek performansa ulaşılmasında en önemli etkendir.

 İnsan Kaynakları, seçme ve yerleştirme, oryantasyon, görev ve sorumlulukların belirllenmesi,  eğitim, kariyer planlaması, adil performans değerlendirme sistemi ve buna bağlı olarak ücretlendirme ve prim sisitemi, çalışan memnuniyeti ve motivasyonu  gibi  uygulamaları ile şirketlerde  çalışanların motivasyonunu, işe olan bağlılığını ve memnuniyetini artırarak, çalışan verimliliğine önemli derecede katkı sağlamaktadır.

 Near East Bank işe alımlarda gençlerde en çok hangi özellikleri arıyor? Gençlerden beklentiniz nelerdir?

 Near East Bank olarak personel seçimlerinde akademik başarının yanı sıra sosyal yönden kendilerini geliştirmiş, iletişim ve  insan ilişkilerinde başarılı, üretken, pozitif, enerjik, güler yüzlü, hedefi olan, yabancı dil bilgisi olan,  okul hayatı boyunca staj yapmış veya çalışmış, takım çalışmasına inanan, sosyal sorumluluk projelerinde yer almış olması gibi özellikler arıyoruz.

 Gençlere, akademik çalışmaların yanı sıra kendilerini sosyal yönden de gelirştirmeleri. Eğitim hayatları boyunca aktif olmalarını, staj yapmaları bir sosyal sorumluluk projesinde yer almalarını, spor faliyetlerinde bulunmalarını bunların yanı sıra kişisel gelişmlerine önem göstermelerini, erken pes etmemelerini, sabırlı olmalarını ve başarıyı yakalamak için mücadeleci olmalarını öneririz.

 

İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen ve kariyerini bu alanda sürdürmek isteyen gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz.?

 İnsan Kaynakları Biriminin şirketlerdeki önemi gereği günümüzde olmazsa olmaz meslek dallarından biri haline gelmiştir. Bu bağlamda kariyerine bu alanda yön vermek isteyen gençler öncelikle her işte olduğu gibi bu işi benimsemeli ve sevmeli. İnsan ilişkilerinde sabırlı ve başarılı olmalı, sağduyulu, uzlaşmacı, denge kurabilen ve en önemlisi adil olmalı. İnsan Kaynaklarını bir iş değil de bir hobi olarak görmeli.

İnsan Kaynakları Birimi

Kıdemli Yönetmen

Çağla Serinsu