Near East Bank’tan Bildiri; İş Alanlarındaki Şüpheli Sahtekarlık Faaliyetleri

Kategori: Haberler -> Near East Bank Haber | Yayın tarihi: 2018-04-27 15:20:05 |


16 Eylül Pazartesi günü İngiltere’de yaşayan bir birey Near East Bank’la iletişime geçmiş ve Bankanın Londra’da bir temsilcilik ofisi ve Devon Miles adında bir yetkili temsilcisi olup, olmadığını öğrenmek istemiştir. İlgili birey Near East Bank’ta 3. Şahıs adına emanet hesabı açmak istemekte, gerçek hesap sahibinin gizli kalmasını arzu etmekte ve işlemleri sözde avukat Teddy Baker imzalı evrakıyla birlikte Near East Bank Londra ofisi üzerinden yapmayı hedeflemekteydi. Bu husustaki amaç ise ilgili bireyin “Emanet Hesabına” fon aktarmasını sağladıktan sonra diğer kişilerin aktarılan miktarlar üzerinden haksız faydalanma imkanı doğurması olacaktı.


İlgili şahıs sözde avukat olan Teddy Baker isimli şahsın Near East bankla yaptığı görüşmeler esnasında İngiltere barosuna kayıtlı olmadığı bilgisini edinmesi üzerine Near East Bank’la bağlantı halinde kalmıştır. Banka İngiltere’de herhangi bir ofisi olmadığını ve Devon Miles adında bir temsilcisi bulunmadığını teyit etmiştir.

“Emanet Hesap” için fonun Bruce ve Monique Willman tarafından aktarılacağı vurgulanmıştı. İnternetten araştırıldığı zaman sözde yaklaşık olarak 17.000.000 USD değerindeki piyangoyu kazandıkları gözükmekte ancak şahısların isimleri daha önce dolandırıcılık hususunda kara listeye alındığı gözlemlenmiştir. İlgili liste {https://fakeletters.org/lottery/best-of-luck} internet sitesinden takip edilebilir.


Near East Bank kurumsal isminin şüpheli dolandırıcılık olayında kullanılmasından dolayı çok rahatsız olmuş ve tüm halkımızı potansiyel dolandırıcılık vakası hakkında uyarmanın yüksek ölçüde önem taşıdığından dolayı bu olayı yayımlayarak tüm kamuoyuyla paylaşmak ihtiyacı hissetmiştir.


Near East Bank sözcüsü tüm halkımızı olası dolandırıcılık vakalarından korumak için her türlü çabanın gösterileceğini vurgulamıştır. Konu ile ilgili olarak İngiltere devlet sitesi detaylı ve yardım içerikli bilgi yayımlamıştır.Sitedeki tavsiyelere {www.moneyadviceservice.org.uk/en/articles/beginners-guide-to-scams} adresinden ulaşabilirsiniz.